Sektör'den Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Sektör'den Haberler
Sektör'den Haberler
Solar Enerji Sektöründen Blginize..
  OSB dışında da GES kurulabilecek
OSB sınırı dışında da GES kuracak: Sanayicinin enerji sorunu çözülüyor. Organize sanayi bölgeleri (OSB), ikili anlaşmalarla alanlarının dışında da güneş enerjisi santralleri (GES) kurabilecek.
Türkiye Güneş Paneli Üretiminde Avrupa yı Geride Bıraktı Dünyada üçüncülüğü hedefliyor Peki Güneş ten Ne Kadar Enerji Üretiyoruz.?
Dünyada yeşil enerjiye yönelim tüm hızıyla devam ederken bu dönüşüm, Türkiye’de de olabildiğince hızlı bir şekilde yapılıyor. Bu kapsamda yeşil enerjinin kaynağı olacak araçların üretimi de büyük önem taşırken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den bu konuda olumlu bir açıklama geldi. Fatih Dönmez, yeni paylaştığı açıklamasında Türkiye’nin güneş paneli üretiminde Avrupa’da birinci, dünyada ise dördüncü ülke olduğunu açıkladı. Sadece kurulu güçte yenilenebilirin payının artırılmasının yeterli olmadığını belirten Dönmez, bunun teknolojisini de yerlileştirmenin gerektiğini vurguladı. Dönmez’in açıklaması şu şekildeydi:
Türkiye den yenilenebilir enerji atılımı
2030’da elektriğin yüzde 70’i yenilenebilir enerji kaynağından olacak Yenilenebilir enerji konusunda Türkiye, "Elektrik Sistemine Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Entegrasyonu" ile planını oluşturdu. Son yıllarda enerji kaynaklarında yaşanan sorunlarla birlikte tüm dünya gözünü yenilenebilir enerji kaynaklarına çevirdi. Türkiye de bu alanda büyük atılımlar planlıyor. SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi’nin hazırladığı ‘Türkiye Elektrik Sistemine Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının (YEK) Entegrasyonu’ raporu, çevrimiçi tanıtım etkinliğiyle tanıtıldı.
Türkiye'nin mevcut elektrik kurulu gücü 100 bin 334 megavata, güneş enerjisinin elektrik kurulu gücündeki payı da yüzde 8'e ulaştı
Türkiye'nin mevcut elektrik kurulu gücü 100 bin 334 megavata, güneş enerjisinin elektrik kurulu gücündeki payı da yüzde 8'e ulaştı.
Tarımsal sulamada güneş enerjisi yatırımlarına önemli destek!
Tarımsal sulamada güneş enerjisi yatırımları da kredi kapsamına alındı Sulama Birliklerine Güneş Enerjisi Yatırımları için Kredi Desteği Sağlanacak Tarımsal sulama birliklerine güneş enerjisi yatırımlar için 7,5 milyon TL’ye kadar %100’e kadar faiz indirimli kredi desteği sağlanacak. Destek Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince tarımsal üretime yönelik olarak düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasına dair güncellenen Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında sağlanacak. Resmî Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre sağlanacak yatırım kredisinde faiz indirimi %75 olacak iken, yatırımın yurt içinde üretilen makine alımı ile gerçekleşmesi durumunda ise %25 oranında ek indirim sağlanacak.
Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Mevzuatına Kavuştu!
Elektrikli araçların şarj istasyonları ihtiyaçlarını karşılamak üzere mevzuatın, pratikteki gelişmelere uyumunu sağlamaya yönelik imar mevzuatında, Elektrik Piyasası Dağıtım Yönetmeliğinde, ulaşımda verimliliğin arttırılmasına ilişkin mevzuatta ve otopark mevzuatında birtakım değişiklikler yapılmıştı[3]. Ancak, ülkemizde elektrik piyasasına ilişkin özel kanun niteliğindeki 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nda (“Kanun”) “elektrikli araçlar ve şarj istasyonları” meselesinin düzenlenmesi, Aralık 2021’de yapılan değişiklik gerçekleşti.
GAP PROJESİ HIZLANDIRILIYOR
Türkiye'nin prestij yatırımı olan Güneydoğu Anadolu Projesi de (GAP) hızlandırılacak. Çiftçilere verilecek destekler konusunda yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Desteklerin içerik ve kapsamını ise Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, pazar günü yapacağı Şanlıurfa ziyaretinde bir araya geleceği sekter paydaşlarına açıklayacak. Edinilen bilgilere göre, çiftçilere verilecek müjdede en büyük payı GAP kapsıyor. SULAMA ALANLARI GENİŞLEYECEK
Güneş enerji santralinin yüzde 40'ını devlet karşılayacak
Çiftçilerin enerji maliyetlerini düşürecek ve tarımsal üretimi artıracak önemli destekler geliyor. Bunun en önemlisi tarım arazilerine güneş enerji santrali (GES) kurulması. GES'in maliyetinin yüzde 40'ını devlet ödeyecek. Geri kalan miktar için uzun vadeli düşük faizli krediler sağlanacak. Çiftçilerin finansmana erişimini kolaylaştırmak için kredilerin üst sınırları yükseltilecek.
Apartmana, Çatıya Güneş Enerjisi Paneli Kararı Resmi Gazete İle Yayımlandı! GES Devlet Desteği Arttı
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK tarafından alınan GES kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Ev, apartman, site, cami gibi ticari olmayan alanlarda 10 KW sınırı 25 KW sınırına çıkardı.
Güneş enerjisi tesisleri için azami güç sınırı artırıldı
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) kurul kararı Resmi Gazete'de yayınlandı. Lisanssız GES'ler için azami güç sınırı 25 kW oldu!
YEKA GES 4 te yarışma şartları değiştirildi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) YEKA GES-4 yarışmaları şartnamesinde önemli değişiklikler yaptı.[1] Bakanlık tarafından yayınlanan duyuru ile yarışma ilanında 40 Türk Lirası kuruş/kWh olarak belirtilen tavan fiyat 95 Türk Lirası kuruş/kWh olarak değiştirildi.
Yenilenebilir enerji başvurusunda patlama
Yılbaşından bu yana Dünyada enerji fiyatlarına gelen zamlar Elektrik, doğalgaz derken, benzin, LPG ve motorine zamları. Bu durum, yenilenebilir enerji kaynaklarına olan yönelimi artırdı ve 2022’nin ilk 2 ayındaki istatistiklere yansıdı.
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın
Canlı Destek